Nieruchomoświ w całym świecie

SPECYFIKA BUDOWNICTWA W BUŁGARI

+359 894 667389
+359 52 697777
SPECYFIKA BUDOWNICTWA W BUŁGARI

O BUDOWNICTWIE


Większość nowego budownictwa w Bułgarii jest z cegły i ma monolityczną konstrukcję. Fundament budynku jest wykonany z monolitycznej żelbetonowej konstrukcjii, a ściany budynku są  zbudowane z cegły. Grubość ścian wewnętrznych wynosi 15 cm plus warstwa szpachlówki, a grubość ścian zewnętrznych - 25 cm plus jeszcze 5 cm warstwy izolacji cieplnej z płyt styropianowych.
Na wierzch izolacji nakładana jest siatka ochronna, a następnie ściany są tynkowane, malowane lub wykończone drewnem i kamieniem. Jeśli jest przewidziany płaski dach to jest on pokryty asfaltem lub materiałem polimerowym. Często, dach jest w tradycyjnym stylu bułgarskim, budowniczowie budują dachy spadziste i pokrywają je czerwoną dachówką. Budowa budynków jest dość szybka. Na przykład budowa pięciopiętrowego domu z 20-ma apartamentami wykończonego «pod klucz» trwa  9-10 miesięcy.
Na etapie budowy Klient może dokonać niewielkie zmiany w planie i dobrać indywidualnie materiały wykończeniowe. Podczas aktywnego sezonu turystycznegobudowa w miejscowościach wypoczynkowych na wybrzeżu Bułgarii jest zabroniona (w przybliżeniu od 15 maja do 15 października).

Co się tyczy ciągów komunikacyjnych w tym ciepłej wodyi, warto zaznaczyć, że centralna  ciepła woda jest tylko w niektórych większych miastach Bułgarii. W większości mieszkań problem z ciepłą wodą rozwiązywany jest przez instalację indywidualnych podgrzewaczy wody, które działają na prąd- w Bułgarii są one nazywane «бойлери».
Centralne ogrzewanie także jest dostępne tylko w dużych miastach, a przede wszystkim w miejskich obiektach. Na masową skalę do ogrzewania mieszkań instalowane są klimatyzatory lub grzejniki elektryczne. Na przykład, klimatyzacja pozwala ogrzać mieszkanie w zimie i ochłodzić je w gorące letnie dni.
Według standardów  państwowych w Bułgarii («Български държа-вен стандарт» – БДС), w budownictwie istnieją następujące okresy gwarancji (są one uzgadniane przez dewelopera i wykonawców, jednak okresy gwarancyjne nie mogą być krótsze niż założone w BDS – Bułgarsk Instytut Standaryzacji):
1. Dla wszystkich rodzajów ukończonych konstrukcji budynków i urządzeń: 10 lat.
2. Dla hydro - , ciepło – i akustycznej izolacji: od 3 do 5 lat w zależności od otoczenia.
3. Dla wszеlkiego rodzaju robót budowniczych, montażowych, wykończeniowych oraz dla wewnętrznych ciągów komunikacyjnych w budynku: 5 lat.
4. Dla zainstalowanych w budynku maszyn i mechanizmów: 5 lat.

WYKOŃCZENIE

Są dwa rodzaje wewnętrznego wykończenia mieszkań:
• wykończenie «BDS»
• wykończenie «pod klucz»
Wykończenie według BDS (wg Bułgarskiego Instytutu Standaryzacji) jest typowe dla mieszkań w budynkach mieszkalnych w Warnie, Burgas i Sofii.
Wykończenie «pod klucz» można zobaczyć w kurortach na wybrzeżu i w ośrodkach narciarskich.

1. Wykończenie «według BDS» - zawiera szpachłówkę ścian, wylewkę na podłogi, podłączenie do wodociągu (bez instalacji sanitarnych urządzeń), montaż pakietów mokiennych i drzwi wejściowych.
Pojęcie wykończenie «według BDS» pochodzi od narodu - oficjalny standard tej formy nie istnieje. Po polsku przyjęło nazwę «stan surowy». Mieszkania z wykończeniem «według BDS» potrzebują remontu wykończeniowego, instalacji urządzeń sanitarnych, wyposażenia i umeblowanie. Zazwyczaj takie wykończenie i późniejsze umeblowanie można zamówić od dewelopera obiektu  w którym znajduje się zakupiona nieruchomość.
2. Wykończenie «pod klucz» charakteryzuje się całkowitym  wykończeniem mieszkania:
• ściany pomalowane farbą;
• podłogi pokryte granitem lub panelami podłogowymi (czasem połączenie obumateriałów wykończeniowych);
• zamontowanie okien i drzwi wewnętrznych;
• łazienka w pełni gotowa do użytku: zamontowana kabina prysznicowa (wanna montowana jest rzadko); urządzenia sanitarne, baterie wodociągowe; ściany i podłogi wyłożone glazurą/terakotą;
• zainstalowane gniazdka, wyłącznik, oświetlenie;
• okablowanie  telefoniczne i telewizyjne opcjonalnie może być zainstalowany domofon;
• czasami w wykończenie apartamentu wliczony jest klimatyzator.

Sposób wykończenia każdego konkretnego mieszkania jest opisany w Umowie Przedwstępnej.
Podobne wpisy
18/03/2016 KOSZTY ZWIĄZANE Z ZAKUPEM NIERUCHOMOŚCI W BUŁGARII
Zgodnie z art. 18 Ustawy o umowach w Bułgarii, przeniesienia prawa własności do nieruchomości odbywa się poprzez otrzymanie aktu notarialnego. Strony, które uczestniczą w transakcji notarialnej to: Sprzedający i Kupujący. Podatek od nabycia nieruchomości trzeba wpłacić przed rejestracją transakcji w gotów...
18/03/2016 MIESIĘCZNE I ROCZNE KOSZTY NA UTRZYMANIE NIERUCHOMOŚCI
Koszty eksploatacji nieruchomości w Bułgarii można podzielić na trzy grupy: •  roczny podatek od nieruchomości, •  opłata miesięczna za usługi komunalne (energia elektryczna i woda), •  opłata za eksploatację i utrzymanie budynku. Opłata za eksploatację i utrzymani...
18/03/2016 OBLICZANIE POWIERZCHNI APARTAMENTU
W Bułgarii istnieje system obliczania powierzchni apartamentu, który jest regulowany Ustawą №7 z 2003 r. o zasadach i przepisach w zakresie budowy. Procedura wyliczania powierzchni, opisana poniżej, dotyczy absolutnie wszystkich nieruchomości w Bułgarii. Całkowita powierzchnia mieszkania składa się ...
18/03/2016 BIZNES W BUŁGARII
OTWARCIE SPÓŁKI W BUŁGARII Jeśli Państwo chcą otworzyć firmę w Bułgarii, to pierwszą rzeczą, którą należy określić to jej forma. Kryteria wyboru są: • zawartość prawna, szczególna odpowiedzialność; • sposób zarządzania; • udział w zyskach i stratach; • możliwości finansowania; • zo...
18/03/2016 EMERYTURA W BUŁGARII
Wielu naszych klientów wybierają Bułgarię jako kraj wygodny do życia na emeryturze. Jakie są tego przyczyny? 1. Ustawodawstwo bułgarskie pozwala emerytom - cudzoziemcom przebywać legalnie w Bułgarii, w szczególności zaś posiadaczom apartamentów i stabilnego dochodu z emerytury (art. 24, pkt 10 Ustawy o cudzoziemc...
28/04/2017 Pożyteczna informacja
...